Mor/Turuncu Reçete

Altınordu
Korkmaz Ecz
0452 212 45 87
Devlet Hastanesi Arka Otopark Çıkışı Yunuskent Karşısı

Eser Ecz
0452 214 38 65
Bucak Cami Karşısı

Tülin Ecz
0452 888 30 00
Köprübaşı Mevki Finansbank Bitişiği

Fatsa
Eczane Pera
0452 400 16 46
Devlet Hastanesi Acil Kars

Ünye
Derman Ecz
0452 323 12 42
Hkmet Cad. No:28

Ziyaretci İstatistiği
mod_vvisit_counterBugün42
mod_vvisit_counterDün1361
mod_vvisit_counterHafta42
mod_vvisit_counterAy24535
mod_vvisit_counterToplam2857124

Ünye ve Fatsa ilçeleri için 6643 sayılı yasa, Temsilciler ve Eczacılık Temsilciler Yönetmeliği 4. madde c bendi  gereğince 30'un üstünde eczane bulunan bölgeler için 1 Bölge Temsilcisi, 2 Bölge Temsilcisi yardımcısı atanması gerekmektedir. Aday olmak isteyen eczacılarımızın odanın fax'ına  ( 225 46 53 ) aday olmak istediklerine ait dilekçelerini ibraz etmelerini rica ederim.

 

İl Sağlık Müdürlüğü'nün 26/07/2017 tarih 71501305-509.99 sayılı yazısı;

14.03.2017 tarihli ve 966(2017/1) sayılı Genelgede bahsi geçen, basılı (kağıt) kırmızı ya da Genelgede bahsi geçen basılı (kağıt) kırmızı ya da yeşil reçete yazılacak istisnalar olarak yer alan " ... Teknik sebeplerle Renkli Reçete Sisteminin çalışmaması durumunda ve henüz sistem entegrasyonu sağlanamayan sağlık hizmet sunucularında matbu düzenlenen kırmızı ya da yeşil reçete üzerinde "Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir." ibaresi kaşe ya da el yazısı şeklinde bulunan ve bu ibarenin reçeteyi düzenleyen hekim tarafından onaylandığı ıslak imzalı reçeteler..." maddesinde belirtilen "Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir." kaşesi ya da el yazısının söz konusu basılı reçetelerde 30 Haziran 2017 tarihinden sonra olması gerekliliğinin ve İl sağlık Müdürlüğüne reçete gönderimi sırasında ilgili maddeye riayet edilmesi gerekmektedir.

 

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun internet sitesinde (www.titck.gov.tr) 03.10.2017 tarihinde yayımlanan “İlaç Geri Çekme” konulu duyuru ile,

Etkin madde olarak domperidon ve domperidon+proton pompa inhibitörü içeren müstahzarlarla ilgili olarak;

Söz konusu ürünlerin içeriğinde yer alan “domperidon” isimli etkin madde ile ilgili olarak; Avrupa İlaç Ajansı (European Medicines Agency-EMA) tarafından bu ilaçların yarar/risk dengesine ilişkin yürütülen geniş çaplı inceleme sonucunda; bir takım kardiyovasküler yan etkileri nedeniyle bahsi geçen ilaçların endikasyonunu, kullanım dozunu ve süresini kısıtlama kararı alındığı,

Devamını oku...

 

1- İlgili aya ait dönem sonlandırma ekranından her fatura aslı için zarf içerisine konulmak üzere 1 adet icmal çıktısı ile zarf dışı için 2 adet icmal çıktısı alınmalı ve eczacı/sorumlu müdür tarafından imzalanmalıdır

2- Faturalandırma ekranında sistem tarafından her gruba ayrılan alanlara ilgili fatura numarası ve tarihi (fatura tarihi ilgili ayın son günü tarihli olmalıdır) işlenmelidir.  Bu işlemden sonra bu ekranda her grup için ait olduğu zarf içine konulmak üzere 1 adet çıktı ile zarf dışı için 2 adet çıktı alınması) .

3- Ayrıca faturalandırma ekranına yeni eklenen “TÜMÜNÜ LİSTELE”  ekranından her grup zarf içerisinde 1 adet (taahhütname ) ve zarf dışı 2 adet çıktı alınması gerekli.

4- Sistemden alınan icmal ve faturalandırma ekranından alınan “tümünü listele” ekran çıktısı eczacı/sorumlu müdür tarafından imzalanmalı ve kaşelenmelidir.

5- Her grup için düzenlenen faturaya ait fatura teslim üst yazısı hazırlanmalı ve eczacı/sorumlu müdür tarafından imza kaşe yapılmalıdır.

6- Faturaya firma/eczane yetkilisi tarafından kaşe imza yapılmalıdır. (Kapalı fatura düzenlenmelidir)

7- Düzenlenen her grup evrak ayrı zarf içerisinde teslim edilmelidir. Zarf üzerine ait olduğu grup evrak bilgisi yazılmalıdır.

8- Faturalara ait olduğu grup yazılmalıdır. (Örnek: Hasta alt bezi reçetesi  ….. adet)

9- Reçete arkası eczacı /sorumlu müdür tarafından imzalanıp sözleşmede yeralan bilgiler eklenmelidir. Hasta veya malzemeyi alan yakını imza ve bilgileri

10- Her grup fatura ayrı zarf içerisinde teslim edilmelidir. (sağlam bir zarf içerisinde ve üzerinde ait olduğu grup bilgileri yeralmalıdır)

11- Zarf dışında eczacı odası tarafından hazırlanan fatura teslim üst yazısından 2 adet bulundurulması. (eczaneler için geçerli)

12- Rapor takipli ürünlerde rapor sureti aslı gibidir onayı olmalıdır.

13- Barkod zorunluluğu olan ürünlerde barkod eklenmelidir. Hasta alt bezi dışı steril özelliği olup barkodu kesilemeyen ürünlerde reçete arkasına “Barkod çıkarıldığında sterilizasyonu bozulur”” ibaresi yazılmalıdır.

14- TITUBB veya ÜTS kayıt zorunluluğu olan ürünlerde “TIBBİ CİHAZ DURUMU EKRANINDAN” çıktı alınması gereklidir. Burada hastanın başvuru tarihine göre çıktı alınması uygundur

 

 

 

Odamızın 23-24 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilen olağan Seçimli Genel Kurul neticesinde göreve gelen Yönetim Kurulu’nun görev dağılımı, aşağıdaki şekilde oluşmuştur.

Bilgilerinize sunulur.

 

BAŞKAN: Ecz. Hakan ÖZTEKİN

GENEL SEKRETER     : Ecz. Tahir Şükrü ALTAŞ

SAYMAN                  : Ecz. Serap TURAN

ÜYE                        : Ecz. Hüseyin GERÇEKER

ÜYE                        : Ecz. Nilüfer KURT TEPE

ÜYE                        : Ecz. Ali IRMAK

ÜYE                        : Ecz. Seyfettin ŞİMŞEK

 

 

 

 

 

 

Son zamanlarda karnitin etkin maddesini içeren ilaçların karşılanması sırasında bazı tereddütler yaşanması,  Karnitin etken maddesi içeren ilaçların EK4/D Hasta Katılım Payından Muaf İlaçlar listesinde bulunduğu tanılar altında yıldız (*)bulunmamasına rağmen parentez içi belirtilen tanı ve ICD10 kodları ile kısıtlanmış olduğu görülmektedir.

Bu sebeple;

Karnitin etkin maddesi içeren ilaçların karşılanmasında Sağlık Uygulama Tebliğinin 4.1.4. 4 madde kapsamında bir ilacın ruhsatlı endikasyonları ve kısa ürün bilgisi dışında kullanımı ancak Sağlık Bakanlığınca verilen endikasyon dışı izinle mümkündür hükmü gereğince prospektüs endikasyonlarının da belirtildiği Ek4/D Hasta Katılım Payından Muaf ilaç listesinde yer alan aşağıdaki tanılarda karşılanması gerekmektedir.

Ek4/D hasta katılım payı listesinde yer alan tanılar:

1. Kronik böbrek yetmezliği (sadece hemodiyaliz uygulanan hastalarda)

2. (G71:3) Mitokondriyal miyopati, başka yerde sınıflanmamış

3. ((E71:1) Dallı-zincirli amino-asit metabolizmasının diğer bozuklukları

4. (E72.3) Lizin ve hidroksilizin metabolizması bozuklukları

5. Primer karnitin yetmezliği Karnitin etkin maddesi içeren ilaçların reçetelenmesi durumunda endikasyon uyumuna dikkat edilmesi hususunu dikkatinize sunarız.

 

 

29.09.2017 tarih ve 30195 sayılı Resmi Gazete’de Beşeri İlaçların Fiyatlandırılmasına Hakkında Tebliğ Metni yayımlanmıştır.

Tebliğ metni duyurumuz ekinde yer almakta olup, yeni yayımlanan Tebliğ ile bu Tebliğin yayımı ile yürürlükten kaldırılan, 11.12.2015 tarihli ve 29559 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Beşeri İlaçların Fiyatlandırılması Hakkında Tebliğ arasındaki farklara yönelik çalışma Birliğimiz tarafından yapılmakta olup, ayrıca duyurulacaktır.

Tebliğ metni için tıklayınız.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2017 Eylül Ayı Hastane İlaç Malzeme Avansı, Eczane Kan Ürünü İle Eczane ve Optik Katılım Payı tutarlarının 29.09.2017 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün eczacılarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

 

<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 7 / 515