Altınordu
Poyraz Ecz
0452 234 38 83
Zübeyde Hanım Cad.No:141/C Cumartesi Pazarı Mevki İdeal AVM Karşısı

Pelin Ecz
0452 225 49 99
Eğitim Araştırma Hastanesi Çıkış Kapısı Karşısı

Gündoğdu Ecz
0452 234 51 04
Doğakent Fizik Tedavi Hastanesi Karşısı

Fatsa
Seyitolu Ecz
0452 423 16 97
Belediye Kars

Ünye
Turan Ecz
0452 324 04 41
Fiskomar Kars

Ziyaretci İstatistiği
mod_vvisit_counterBugün95
mod_vvisit_counterDün1539
mod_vvisit_counterHafta95
mod_vvisit_counterAy30050
mod_vvisit_counterToplam2944254

TİTCK, geçerlilik tarihi 19 Aralık 2017 olan ilaç fiyatlarına ilişkin bir ara listeyi 21 Kasım tarihinde yayınlamıştır. Bu listede 3425 kalem ilaç bulunmaktadır.


Geçerlilik tarihi 19 Aralık tarihli olan listede fiyat değişimi görünmeyen 1325 kalem ilaç bulunmaktadır.

Listede fiyatı düşecek 962 Kalem ilaç bulunmaktadır. Fiyatı düşen ilaçların ortalama düşüş oranı % 14,03 dir.

Listede fiyatı artacak 915 Kalem ilaç bulunmaktadır. Fiyatı artacak ilaçların fiyat artış ortalaması % 16,37 dir.

223 kalem ilaç, listede tekrarlı olarak yazılmıştır.

Aşağıdaki listelerde TİTCK’nın 19 Aralık 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak ara listenin detaylarını bulabilirsiniz.

Tüm Liste

Fiyatı Düşenlerin Listesi

Fiyatı Artanların Listesi

Kamu Ödenen Fiyatı - İskonto Oranı - Fiyat Farkı Karşılaştırma Listesi

 

T.C. Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tarafından Yayımlanan "2017 Yılı 3. Dönem İlk Defa Ve Yeniden Atama Kurası" başlıklı duyuru ile;

Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun Ek Madde 1 ile 10.07.2015 tarihli ve 29412 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Açıktan Kura ile Atanacak Bazı Sağlık Personelinin Atama Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerine göre Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları için, tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama, yerleştirme işlemleri, ilan edilen takvim çerçevesinde noter tarafından bilgisayar ortamında kura ile yapılacağı,

Kura başvurularının, 28 Kasım 2017 Salı – 01 Aralık 2017 Cuma (saat 18:00’ e kadar) tarihleri arasında Personel Bilgi Sistemi Üzerinden (PBS) üzerinden alınacağı, kura yerinin ve saatinin (www.yhgm.saglik.gov.tr)  internet adresinden ilan edileceği bildirilmiş ve ilan metni ile münhal kadrolar duyurulmuştur.

İlan metni için tıklayınız.

Münhal kadrolar için tıklayınız.

 

Bilindiği üzere 09.09.2017 tarih ve 30175 sayılı Resmi Gazete’de “Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” yayımlanmıştır.

Yayımlanan Tebliğ ile SUT’un “4.2.14.C - Özel düzenleme yapılan ilaçlar” başlığı altında yer alan “Erlotinib” etken maddesi ile “4.2.46 Idiyopatik Pulmoner Fibrozis (IPF) tedavisinde ilaç kullanım ilkeleri” başlığı altında yer alan “Pirfenidon” etken maddesinin kullanım koşullarında değişiklikler yapılmıştır.

23.09.2017 tarihinden önce bu etken maddeleri içeren ilaçlarla tedaviye başlamış hastalara ait mevcut raporların geçerli olup olmadığı ve bu hastaların tedavilerine hangi koşullar ile devam edeceği konusunda tereddütler oluşması üzerine konu Sosyal Güvenlik Kurumu’na Birliğimiz ve Afyon Eczacı Odamız tarafından sorulmuş olup;

Kurum tarafından iletilen ve ekte yer alan 16.11.2017 tarih ve 13980134 sayılı yazı ile 17.11.2017 tarih ve 13980258 sayılı yazıda;

Bu kapsamda 23.09.2017 tarihinden önce düzenlenmiş sağlık raporlarının süresi sonuna kadar geçerli kabul edileceği; başlangıç, idame ve sonlandırma kriterlerine yönelik yapılan yeni düzenlemelerde, 23.09.2017 tarihi ve öncesi tedavine başlamış hastalar için, hastanın tedaviye başladığı tarihte yürürlükte bulunan SUT hükümlerinde bulunan başlangıç kriteri ve devam kriterinin kabul edileceği; tedavinin devamında yürürlükteki başlangıç kriterleri ve devam kriterinin ayrıca aranmayacağı belirtilmektedir.

Kurum yazıları için tıklayınız.

 

İyotlu kontrast maddeler ile ilişkili potansiyel hipotiroidi riski hakkında hazırlanan doktor bilgilendirme mektubu hakkında bilgilendirme içeren Türk Eczacılar Birliği'nin 27.11.2017 tarih ve 77 sayılı yazısı ektedir.

TEB'in yazısı için tıklayınız.

 

TİTUB veya UTS kaydı  nedir.:

Medikal malzeme satışı yapacak eczacı öncelikle satışını yapacağı her kalem medikal malzeme için üretici/ithalatçı ana bayii olan firmadan 266 ile başlayan bir bayilik alarak, satışı yapılacak olan her bir kalem medikal malzeme için kendi bayilikleri üzerinden ana bayilerince titup sistemine kayıtlı olan ürünlerinin kendilerine verilen satış iznidir:

Reçete müracaat tarihinde UTS sisteminden (tıbbi cihaz durumu sorgula ekranından) ürünün barkodu, kendi bayilik numaralarını ve satış yapıldığı tarihi girerek satış tarihinde o barkotlu ürünü satmaya yetkili olduklarını gösteren UTS yada TİTUB kaydı vardır belgesi satışı yapılan her bir ürün için ayrı ayrı reçeteye eklemeleri gerekiyor.

Çoğu eczacımız ana bayinin 266 ile başlayan numara ile sorguladıkları ve çıktısını aldıkları UTS yada TİTUB kayıtlarını reçeteye ekliyorlar bu yanlış uygulamadır. O belgeler ana bayiye ait satış iznidir. Olması gereken eczanenin ana bayiden almış olduğu 266 ile başlayan bayilik noları ile o ürün için UTS  veya TiTUB kaydı yani o eczanenin satış izni olup reçeteye eklenmesi gerekiyor.

1.) Eczaneler satışını yapacağı her kalem medikal malzeme için kendi bayilikleri numaraları üzerinden( tıbbi cihaz durumu sorgula ekranından) UTS veya TİTUB kaydı vardır belgesini reçeteye ekleyecek.

2.) Reçete belgeleri zımbalanma sırası şu şekilde olacak.

a. Reçete çıktısı (sistem kayıt çıktısı)

b.Reçete aslı

c.Rapor aslı veya rapor takipli ürünlerde aslı gibidir onaylı fotokopisi

d.Satışı yapılmış her bir kalem medikal malzeme için satış tarihindeki UTS veya TİTUB kaydı belgesi. Barkodlar ait oldukları belgelere yapıştırılacak.

3.) Reçete arkasında eczacının ve hak sahibinin  imzası olacak

4.) Raporlarda hastane mühür, başhekimlik kaşe ve imzası olacak.

5.) Barkod aslı olmalıdır. ( hasta altbezi ve steril ürünler hariç)

NOT: Barkod zorunluluğu olmayan ürünlerde de barkod numarası reçete arkasına yazılmalıdır. Ayrıca steril ürünlerde barkod eklenemediği durumlarda reçete arkasına "steril ürün olduğu için barkod eklenememiştir" ibaresi yazılmalıdır.

6.) Garanti belgesi olan ürünlerde onaylı garanti belgesi fotokopisinin eklenmesi gereklidir.

7.) Fatura eki belgelerin zımbalanma sırası şu şekilde olacak.

· Fatura

· Gruba göre liste

· Hasta icmal listesi

· Oda tarafından hazırlanan matbu form olan EK-6 belgesi ( Fatura teslim üst yazısı)

· Eylül ayı itibariyle sisteme eklenen “ dönem sonlandırma ekranı üzerinde bulunan ve faturalandırma menüsünden alınan, tümünü listele bölümünden 2 (iki) adet “TAAHHÜTNAME” çıktısı alınması

8.) Reçete çıktılarının üzerine sağ üst kaşesine grubundaki icmal sıra numarasının yazılması.

 

 

Türk Eczacıları Birliği tarafından geliştirilen, meslektaşlarımız için bir farmasötik bakım asistanı olarak tasarlanan yeni tebrp web uygulaması çalışmaları tamamlanmıştır.

Meslektaşlarımız, özel bir kurulum ve güncelleme gerektirmeyen; ilaç, ara ürün, takviye edici gıda, tıbbi malzeme, kozmetik kategorilerinde 15.000'in üzerinde müstahzar, 2000'in üzerinde aktif bileşen içeren yeni tebrp web uygulamasına,  internet erişimi olan her yerden ücretsiz olarak ulaşabilecektir.

tebrp web uygulaması içeriğindeki ana başlıklar şu şekildedir:

Devamını oku...

 

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, 15.11.2017 tarihinde Kurumun internet sayfasında yayımlanan duyuru ile, Ek İzlemeye Tabi İlaçlar” listesinin güncellendiği bildirilmektedir.

15.11.2017 tarihinden itibaren geçerli olacak güncel liste ekte yer almaktadır.

Ek İzlemeye Tabi İlaçlar Listesi için tıklayınız.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2017 Ağustos Ayı Hastane, Eczane, Optik ve Tıbbi Malzeme Tedarikçilerine Ait Fatura Bedellerinin 15.11.2017 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün eczacılarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

 

<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 9 / 523